Fotel, czyli podstawa

Niezależnie od tego, czy spędzasz przy komputerze pół godziny dziennie, czy większość doby, najważniejszą rzeczą, mającą wpływ na samopoczucie, jest fotel. Powinien on umożliwiać wygodne oparcie dla pleców i szyi, przy swobodnym dotykaniu ziemi przez stopy. Podczas pisania istotne jest prawidłowe położenie łokci – co można uzyskać dzięki regulowanym podłokietnikom.

Fotel gamingowy Chronos

Zobacz najnowszy model fotela gamingowego Xthrone Chronos

Zalecane fotele do spędzania czasu przed monitorem to fotele gamingowe, takie jakie posiadamy w swojej ofercie. Choć dedykowane są przede wszystkim graczom, z takich wygodnych funkcji, jak regulacja kąta nachylenia oparcia, wysokości podłokietników czy wysokości siedziska, można skorzystać w każdej sytuacji. Dzięki temu każda minuta przy komputerze nie będzie odbijać się na kondycji pleców, ani rąk.

Odległość od biurka – to ma znaczenie!

Każdy wie, że zbyt blisko telewizora nie powinno się siedzieć. Ta sama zasada dotyczy również monitorów komputerowych, a co istotne - dla pracowników biurowych regulują ją przepisy BHP. W ich myśl powinien on znajdować się 40–75 cm od ekranu, ten zaś powinien być ustawiony tak, aby jego górna krawędź znajdowała się kilka centymetrów powyżej linii wzroku. Nie powinno być przed nim żadnych źródeł światła, które odbijałby się od wyświetlacza.

Odległość od biurka

Monitor – jaki wybrać, aby nie męczył wzroku?

Jeśli wpatrujesz się w monitor przez długie godziny, wówczas koniecznie wybierz model z wyświetlaczem LCD, który będzie mieć zaimplementowaną technologię redukcji światła niebieskiego. Jest to szkodliwe promieniowanie, odpowiedzialne za wysychanie oczu i inne nieprzyjemne efekty, jak uczucie zmęczenia wzroku. Warto również zastosować oprogramowanie, które będzie regulować optymalnie jasność i kontrast monitora, dopasowując je nie tylko do obrazu, ale także pory dnia. Jednym z wartych polecania programów tego typu jest f.lux.

Dłonie również czują!

Jeśli pracujesz przy komputerze, musisz zadbać o to, aby dłonie znajdowały się w odpowiedniej pozycji. Tu również z pomocą przychodzą przepisy BHP, w myśl których pomiędzy krawędzią biurka a klawiaturą powinno zostać od 10-15 cm przestrzeni, aby mogły na niej wygodnie spocząć nadgarstki. Dla ich optymalnej pozycji, zaleca się klawiaturę wyposażoną w podkładkę – może ona być doczepiona na stałe lub odpinana. W połączeniu z prawidłowym ułożeniem łokci na wyregulowanych podłokietnikach, powinno to umożliwić nawet wielogodzinne pisanie bez poczucia zmęczenia.

Zdrowie nie ma ceny!

Zdrowie to rzecz, którą łatwo zepsuć. Dlatego warto pamiętać o prawidłowej postawie przy komputerze – plecy przylegające do oparcia, stopy na podłodze, swobodne ruchy dłoni. Zapewnisz ją sobie dzięki np. odpowiedniemu fotelowi gamingowemu i monitorowi.

Należy mieć także w pamięci, że po każdych dwóch godzinach pracy przy komputerze powinno zrobić 15 minut przerwy, podczas których należy rozprostować kości i dać oczom odpocząć – wskazane jest patrzenie w odległe obiekty, np. patrząc przez okno.