Prezent dla gracza: kilka podpowiedzi

Czego potrzebują gracze? Na co zwracają uwagę, a co pomijają, choć nie powinni? Jakich prezentów można im szukać w sklepach i czym właściwie będą się te rzeczy różniły od „standardowych”. No i – dlaczego w ogóle powinny się czymkolwiek różnić? Przedstawiamy kilka ciekawych pomysłów na prezenty dla graczy.

Słuchawki z mikrofonem

Wiele się mówi o tym, jak ważna jest w grach komputerowych grafika. To prawda, że hiperrealistyczne przestrzenie robią duże wrażenie, ale z emocji niewiele by pozostało, gdyby wyciąć cały dźwięk. Dlatego tak ważne są potężne słuchawki. Nie głośniki, ale właśnie słuchawki z maksymalnie szerokim pasmem przenoszenia, wygodnym pałąkiem i dużymi nausznikami, które nie będą uciskały, a znakomicie wyciszą otoczenie nawet w przypadku jedynie tzw. tłumienia pasywnego. Mikrofon będzie doskonałym uzupełnieniem do gier, w których gracze mogą się ze sobą komunikować głosowo.

Słuchawki

Mysz i klawiatura

Precyzja, szybkość reakcji i ergonomia: to one decydują o tym, że gracze nie korzystają ze standardowych rozwiązań tworzonych choćby dla przeciętnego biura. Klawiatury mechaniczne – niegdyś standard, a dziś luksus, zapewniają lepszą kontrolę, a przy okazji mają trochę bardziej ergonomiczną kontrolę. W przypadku myszy gamingowych jest to jeszcze lepiej widoczne – niektóre wersje sygnowane na przykład logo Razer mają też dodatkowe klawisze programowane, co jeszcze bardziej ułatwia rozgrywanie turniejów.

Ile taki zakup będzie kosztował? Tu ceny są bardzo zróżnicowane: zależą od typu urządzeń, sposobu ich podłączania, parametrów technicznych i marki. Podstawowy komplet klawiatury i myszy będzie kosztował około 300 złotych, ale dla wytrawnych gamerów to będzie zdecydowanie za niski próg.

Klawiatura

Fotel gamingowy

Podstawowe „miejsce pracy” każdego gracza to fotel. Zwróć uwagę: fotel gamingowy, a nie po prostu krzesło do komputera. Od jego doboru zależy komfort, ale też zdrowie – już przy godzinie dziennie spędzonej przy komputerze można wyraźnie odczuć różnicę między nawet dobrym, ale klasycznym fotelem biurowym, a specjalnym fotelem gamingowym. Ten ostatni będzie miał głębsze siedzenie, profilowane oparcie i wygodne podłokietniki. Często też do tego dojdzie funkcja bujania, czyli tzw. tilt, pozwalająca się zrelaksować w krótkiej przerwie i odciążyć kręgosłup. Tak naprawdę tu wiele będzie zależało od klasy fotela, ale już te ze średniej półki cenowej – między 500 a 800 złotych – pozwolą naprawdę przenieść rozrywkę na zupełnie nowy poziom.

Fotel gamingowy Chronos

Planując zakup fotela dla gracza, trzeba zwrócić uwagę na detale takie jak precyzja położenia szwów, odpowiedniej jakości materiał nawet w segmencie budżetowym, solidny siłownik i kołyska, solidniejsze kółka: to wszystko ma znaczenie, ponieważ wielu graczy swoich foteli używa przez naprawdę długie lata. Szukanie oszczędności ich kosztem powoduje natychmiastowy spadek satysfakcji użytkownika.

Zobacz najnowszy model fotela gamingowego Xthrone Chronos

Oprogramowanie do streamingu

Gaming coraz częściej jest nie tylko rozrywką, ale formą dorabiania sobie do kieszonkowego. Najczęściej chodzi o nadawanie streamu live, do czego jednak potrzeba, poza naprawdę dobrym łączem internetowym, specjalnego oprogramowania. I pewnie, że można korzystać z darmowych wersji, ale jeśli ktoś myśli o streamowaniu na poważnie, to zwykle pojawi się konieczność zakupu jakiejś licencji na oprogramowanie, które da większe możliwości. Jeśli planujesz komuś zrobić taki prezent, to musisz jednak mieć świadomość, że wybór programu jest dość trudny i często decydują o tym dość subiektywne kryteria, więc to zdecydowanie bardziej ryzykowny pomysł niż fotel albo dobra klawiatura, warto więc raczej zostać przy wcześniejszych propozycjach.